Grocery Budget – February 2017 Part 1

The last grocery budget post got some good responses in viewership so I’m going to go ahead and do another budget for the month of February. We usually do our shopping twice a month so this post will chronicle what was purchased today, and will be the food we consume for the first 2 weeks in the month.

We try to time our grocery purchases to fall at the beginning of a weekly sales period. This gives us the best chance to pick up what we need to on sale.

I typically buy food from two locations. One is a store called Piggly Wiggly and the other is a discount food store called Save-a-lot. I find that sale prices at these places tend to be much cheaper than just purchasing everything at Wal-mart or Food Lion. As an added bonus, both locations are right next to each other where we live so that makes it easier to search for the lowest prices.

Now I purchased quite a lot at Save-a-lot this time compared to the previous month. Their deals seemed to dwarf over Piggly Wiggly but that’s okay. Here’s the grocery list that I made. Read last month’s post on how I make it.

grocerylist_2117

The first stop was Save-a-lot, so let’s go ahead and look at the receipt and see what I purchased.

 

  • Apple Juice – $0.99 –  (x2) My son drinks a lot of juice so we can’t keep enough of this.
  • Avocados -$0.57 – (x2) Big fan of fresh fruits and I like to eat some avocado for breakfast.
  • Chef Boyardee Cans – $0.99 – (x5) This was originally going to be purchased at Piggly Wiggly but it’s a penny cheaper here so I decided to pick it up. Saved a big 5 cents!
  • Butter Rounds – $1.79 – (x2) These are basically just store brand Ritz Crackers. Tastes the same to me and a lot cheaper.
  • Pudding – $.0.89 – (x2) A 4 pack of pudding and generally cheaper than usual. Good for a snack.
  • Chili w/ Beans – $.99 – (x2) I bought this last month and it ended up being pretty decent. Decided to pick up 2 more for a quick meal.
  • Chicken Drums – $0.79 – Who doesn’t love chicken.
  • Banquet Frozen Meals – $0.89 – (x2) Lazy meal that’s cheap. Can’t beat it.
  • Chicken Stir Fry – $2.99 – This was an impulse buy. Basically it’s a frozen bag of stir fry that you heat up and serve and it includes the chicken. Seemed like a good deal. Hopefully it’s tasty.
  • Coconut Water– $0.99 – Impulse buy. I just wanted to have some.
  • Bubba Cola – $0.89 – (x2) My vice is soda and here is their store brand for 89 cents. Doesn’t taste half bad either.
  • Pasta Sauce – $0.99 – (x2) Cheap pasta sauce. Grabbed a Meat and Garlic Herb one.
  • Hershey Kisses – $0.99 – (x2) This was actually a reduced item that was marked as damaged even though I didn’t see anything wrong with it.
  • Hershey 6 pack bars – $1.99 (x2) Again, reduced and didn’t see anything wrong with it. Lots of chocolate in the house now. Wife and Kid will be pleased.
  • Hawaiian Rolls – $1.15 – Reduced cause cause it was suppose to be damage. Saw nothing wrong with them.
  • Hamburger Buns – $0.99 – Going to grill burgers this week and I prefer the cheap buns to the fancy ones.
  • Kettle Chips – $1.79 – Decided to try their store brand and it’s cheap.
  • Kosher Dill Pickles – $1.79 – (x2) Wife loves to eat pickles. Who am I to stop it.
  • Green peppers – $0.69 – (x3) Yum Vegetables.
  • Pepsi 2L – $0.95 – (x2) More soda to please my vice center of the brain.
  • Pringles  – $0.99 (x2) More snacks.
  • Pretzels – $0.99 (x2) More snacks.
  • Sloppy Joe Sauce – $0.79  (x2) – I was originally going to pick up the brand name but the store brand is 10 cents less and appears to have similar ingredients.
  • Turkey Pot Pie – $0.79 (x2) – Lazy meal.
  • Watermelon Slices – $1.98 –  Impulse buy because they looked good.

This trip to Save-a-lot cost us $50.60. I was going to purchase more Chicken Drumsticks but apparently the freezer is still a little full with previous food. Time to rotate the old food to the front to get it used first!

Up next is Piggly Wiggly. I didn’t buy a lot from there today but they had a decent deal on ground beef so I decided to pick up about 5 pounds of it. We’ll freeze them in one pound bags and use them as needed.

 

i forgot to take pics of the receipts but you get the picture.